Inwestowanie oszczędności

Polacy zarabiają co raz więcej, z roku na rok nasze średnie wynagrodzenie wzrasta. W efekcie, w naszych budżetach zaczynają pojawiać się nadwyżki pieniędzy. Najczęściej po prostu postanawiamy odkładać je „na kiedyś” pozostawiając na koncie w banku. Warto jednak zastanowić się nad zainwestowaniem pewnej części zaoszczędzonej gotówki.

Konta oszczędnościowe

Większość banków oferuje w swoich ofertach konta, na których środki są oprocentowane. Zazwyczaj jest to niewielki procent, ale w zamian mamy nieograniczony dostęp do naszych środków, tak jak na zwykłym koncie. Okazuje się więc, że najczęściej nie warto przechowywać większej ilości gotówki na zwykłym rachunku. Korzystając z konta oszczędnościowego praktycznie nie zauważymy żadnej zmiany, a możemy liczyć na przykład na kilkadziesiąt złotych miesięcznie w formie odsetek.

Lokaty

Najbardziej tradycyjna forma oszczędzania w banku to założenie lokaty. Oprocentowanie jest niewielkie, ale efekt procentu składanego w dłuższej perspektywie działa bardzo dobrze. Pewnym ograniczeniem może być ograniczony dostęp do środków podczas okresu trwania lokaty. Niektóre oferują możliwość wcześniejszego zakończenia, ale najczęściej wiąże się to z utratą odsetek. Możemy być jednak pewni, że nasze pieniądze są bezpieczne, a środki zostaną wypłacone w pełnej kwocie. To w zasadzie pewna inwestycja, więc warto ująć ten instrument finansowy w swojej strategii inwestowania.

Obligacje

Jeśli dysponujemy większą ilością gotówki, możemy mieć problem z korzystnym zainwestowaniem jej w lokaty lub konta oszczędnościowe. Od jakiegoś czasu banki wprowadzają ograniczenia, w wyniku których tylko niewielka ilość środków jest objęta atrakcyjnym oprocentowaniem. W rezultacie może się okazać, że opłaca się wpłacić na lokatę tylko na przykład dwadzieścia tysięcy złotych. W takiej sytuacji warto zainteresować się obligacjami skarbowymi. Jest to inwestycja gwarantowana przez państwo, a kwota inwestycji jest w zasadzie bez ograniczeń.

Giełda

Wcześniej omówione zostały stosunkowo bezpieczne formy inwestycji. Ci, którym nie wystarczy procent składany (czytaj więcej tu: https://www.wonga.pl/slowniczek/procent-skladany), mogą zainteresować się akcjami spółek notowanych na giełdzie. Ryzyko utraty środków jest duże, ale potencjalne zyski są bardzo atrakcyjne. Aby osiągnąć sukces na giełdzie, potrzebna jest solidna wiedza i sporo uwagi. Sytuacja finansowa spółek potrafi być bardzo dynamiczna. Można jednego dnia zyskać kilkadziesiąt procent, a następnego stracić jeszcze więcej. Najlepiej nie inwestować na giełdzie wszystkich swoich oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.