Forma zwrotu pieniędzy podatkowych

Nad formą zwrotu pieniędzy podatkowych należy zastanowić się już przy wypełnianiu deklaracji. To, co zaznaczymy w formularzu PIT, ma realny wpływ na to, w jaki sposób otrzymamy zwrot podatku.

Przelew na konto

Przelew na konto należny pieniędzy będzie możliwy wówczas, jeśli podamy numer konta bankowego w odpowiednim miejscu, w formularzu rozliczeniowym. Wtedy otrzymujemy przelew od urzędu, w którym składaliśmy zeznanie podatkowe i jest bardzo prawdopodobne, że nastąpi to szybciej, aniżeli w przypadku niepodania przez nas numeru bankowego. Co się dzieje, gdy nie podamy numeru konta?

Pieniądze przekazane przez przekaz pocztowy

Jeśli zapomnieliśmy umieścić w odpowiedniej rubryce numer konta do przelewu, nie popadajmy w panikę- pieniądze trafią do naszych rąk, tylko inną drogą. Wówczas musimy się jednak liczyć z odliczeniem od naszej nadpłaty kwoty przekazu pocztowego. To właśnie tą drogą trafi do nas zwrot.

Jak sprawdzić termin zwrotu?

Istnieje sposób na to, by sprawdzić termin zwrotu podatku. Jest to ważna informacja, zwłaszcza dla osób, które nie mogą się doczekać zastrzyku pieniędzy lub są niecierpliwe. Jak podaje Ministerstwo Finansów, możemy sprawdzić te informacje na Portalu Podatkowym, gdzie trzeba umieścić swój numer PESEL lub NIP i podać kwotę przychodu za rok podatkowy. Przy poprawnym wypełnieniu pól, otrzymujemy informacje o statusie. Jeśli jednak popełniliśmy błędy, podając niepoprawne dane, również jesteśmy o tym informowani.

Co w przypadku, jeśli urząd zwleka z przelewem?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: czekamy na zwrot z urzędu już dłuższy czas – zobacz artykuł na ten temat. Nasi znajomi i rodzina już dawno otrzymali należną nadpłatę, my niestety nadal czekamy. Z urzędu nie nadchodzi żadna informacja o popełnionych przez nas, ewentualnych błędach i potrzebie wykonania korekty zeznania. Jeśli mija ustawowe dziewięćdziesiąt dni od złożenia przez nas PIT-u, mamy prawo do wyjaśnienia tej sytuacji. Jeśli faktycznie, urząd zwleka z jakichś przyczyn z wykonaniem przelewu lub dokonaniem przekazu pocztowego dłużej niż przewiduje to ustawa, możemy ubiegać się o należne nam odsetki za zwłokę, które wynoszą osiem procent. Mowa jest tutaj o skali roku. Warto więc zanotować sobie termin złożenia przez nas deklaracji podatkowej. Informacja o tym terminie może nam się przydać w momencie, gdy nie widzimy na koncie dawno oczekiwanej nadpłaty. Należy też pamiętać, że jeśli zwrot podatku jest mniejszy niż 11, 70 zł- odbiór nadpłaty podatkowej możliwy jest tylko i wyłącznie w kasie skarbówki. Warto też pamiętać o tym, że różne regiony w Polsce mają różny czas dostarczania przez urzędy należnych podatnikom nadpłat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.