Jak zwiększyć swoją szanse na kredyt?

Zanim bank zdecyduje, że chce udzielić klientowi kredytu, sprawdzi jak wygląda jego zdolność kredytowa. Wytyczne, według których przebiega ta procedura, każda placówka ustala we własnym zakresie. Przy pierwszym podejściu złożony wniosek może nie zostać przyjęty. Nie oznacza to jednak, że trzeba pożegnać się z planowanymi zakupami. Warto pójść do innego banku. Tam może okazać się, że wszystkie kryteria zostały spełnione i pieniądze zasilą konto wnioskodawcy.

Co po odmowie?

Kolejna odmowna decyzja o przyznaniu kredytu to też nie koniec marzeń o zakupie mieszkania lub domu. Jest kilka prostych sposobów na to, by w oczach banku zyskać wizerunek osoby, która bez problemu odda pożyczone pieniądze w terminie łącznie z odsetkami. Odpowiednie przygotowanie się do procedury, jaką jest obliczenie zdolności kredytowej (w serwisie Kapitalni.org dowiesz się więcej na ten temat), może okazać się skuteczne już przy pierwszym podejściu z prośbą o pożyczkę.

O co zadbać?

Zanim więc udamy się do banku z wypełnionym wnioskiem o przyznanie kredytu, warto wziąć pod uwagę kilka elementów, które zwiększą szansę na otrzymanie pożyczki:

  • Stan cywilny – często zdarza się tak, że małżeństwo otrzymuje kredyt, którego nie otrzymałyby te same osoby, gdyby były samotne.
  • Wykształcenie – im wyższe, tym lepiej korzystniej dla osoby składającej wniosek przebiega ocena jej zdolności kredytowej.
  • Status zawodowy – dla banku nie bez znaczenia jest to, czy klient proszący o pożyczkę pracuje w dużej i solidnej firmie, czy też może prowadzimy własną działalność gospodarczą. Pierwsze rozwiązanie jest korzystniejsze. W drugim przypadku sytuację może uratować długa historia firmy.
  • Regularność dochodów – osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę znacznie zyskują na atrakcyjności w oczach banku.
  • Historia kredytowa – regularnie spłacane wcześniejsze zobowiązania tworzą dobrą reputację i wiarygodność klienta. Jakiekolwiek opóźnienia w terminach spłat mogą skutkować odmowną decyzją i nieprzyznaniem kredytu.
  • Liczba osób w gospodarstwie domowym i koszty ich utrzymania – im mniej pieniędzy wydaje się na zapewnienie codziennych potrzeb rodziny, tym lepiej w oczach banku wygląda osoba ubiegająca się o kredyt.

Dobrze jest więc przede wszystkim poszukać dodatkowego źródła stałego dochodu na czas, w którym planowane jest spłacanie kredytu. Warto wcześniej spłacić wszystkie dotychczasowe zobowiązania, łącznie z obciążeniem kart kredytowych.

Spodziewając się problemów z otrzymaniem wnioskowanej kwoty kredytu warto zastanowić się nad znalezieniem współkredytobiorcy, czyli osoby której zdolność kredytowa jest wystarczająca i która chce wziąć na swoje barki dodatkowe obciążenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *